in , ,

4K Sazan Oltaya Vuruşu Yakalanışı ve Mutlu Son

Sazan Balığı Özellikleri ve Çeşitleri
Sazan balığı familyasına adını veren sazan balıkları tatlı sularda yaşayan, uzun gövdeli bir balıktır. Ana vatanı Asya olan sazan balıkları suni balıkçılıkta alabalık kadar önemli bir yere sahiptir. Hatta sazan balığı yetiştiriciliği dünyada en çok uygulanan ve verim alınan bir alandır. Pullu ve pulsuz olarak çeşitleri vardır. Bu çeşitleri de kendi aralarında aynalı sazan, deri sazanı gibi alt türlere sahiptir. Sırtlarındaki yüzgeçler daima tektir. Bıyıkları ile dokunma ihtiyaçlarını karşılarlar sazan balıkları.

Genel olarak sürüler halinde yaşayan sazan balıkları neredeyse 40 kiloya kadar çıkabilirler. Üreme dönemleri ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde erkek sazan balıkları daha parlak bir görünüme sahip olurlar. Genel olarak renkleri yeşil ve sarı tonları arasındadır.

Havuzlarda, göllerde ve nehirlerde hayat bulan sazan balıkları hızlı büyüyen ve uzun ömürlü olan balık türlerindendir. Neredeyse 35 yıl yaşayan sazan balıkları vardır. Kimi zaman boyları 1 metreyi de geçmektedir. Su diplerinden beslendiği için adı dip balıkları arasında yer almaktadır. Kış uykusuna yatabilen sazan balıkları kış soğuklarında ölmeden donabilme özelliğine sahiptir.
Diplerde Beslenen Sazan Balığı Avı Nasıl Yapılır?
Tatlı suların en uyanık balığı olan sazan balığı avı da oldukça keyiflidir. Biraz sabır isteyen bir süreci olsa da balık avcılığının tadı da zaten beklemekten gelmektedir. Diplerde yaşayan balık türü olduğu için dip oltası tercih edilmesi gerekmektedir. “Sazan balığı nasıl tutulur” diyorsanız öncelikle sazan balıkları için evde hamur hazırlamanız gerekmektedir. En çok sevdikleri yemdir. Evde yaptığınız hamurları, olta atmadan önce av yapacağınız bölgeyi yemlemek için kullanmalısınız. Hamura vanilya, mısır unu eklerseniz hamur su içinde koku bırakacak ve bölgeye sazan balıkları toplanacaktır.

Yemi gören sazan balıkları önce yem etrafında dolaşır. Yemi kendine hedef olarak belirler ve ürkek şekilde yaklaşır. Yemine güvendiğinde ise zaten oltanıza takılmış olacaktır. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan boili topları ile de avlama yapabilirsiniz. Bu toplar kaynamış ve güneşte kurumuş hamur toplarıdır. Av için listenizde bulunabilir. Bu topları sazan balığı malzemeleri satan av dükkanlarında bulabilirsiniz.
Tüm balıkçıların “sazan balığı nasıl tutulur” sorusuna verdiği tek cevap vardır: Solucanı yem olarak kullanın. Çünkü sazan balıkları diplerdeki böcek ve solucanlarla beslendiği için, oltanızdaki yeme de kısa süre içinde gelecektir. İlk defa sazan avına çıkanların aklındaki “sazan balığı ne yer” sorusunu da böylece cevaplamış olabiliriz. Böcekler ve solucanlarla beslenen sazan balıkları için oltaya hangi yemi kullanacağınızı bir köşeye not edebilirsiniz.
Sazan Balığı Kalori ve Besin Değeri
Diğer balıklara göre daha az yağ içeren sazan balıkları protein, fosfor, demir açısından zengin güçlü bir omega-3 kaynağıdır. Yaklaşık bir köfte büyüklüğünde yediğiniz sazan balığı, 38 kaloriye sahiptir. Bu da neredeyse 220 gramlık bir porsiyonun 280 kalori olduğunu göstermektedir.

Bir adet sazan balığında ortalama 39.23 protein, 12.32 yağ, 145.2 kolesterol, 107.8 sodyum, 732.6 potasyum, 90.2 kalsiyum bulunmaktadır. A ve C vitaminleri açısından da güçlü bir balıktır.
Sazan Balığı Faydaları Nelerdir?
Sazan balıklarının yağ oranı, diğer balık türlerine göre daha düşüktür.
Düzenli tüketimde kalp ve damar sağlığınızı koruyacaktır.
Gelişme çağında tüketildiğinde, çocuklarda beyin ve iskelet sistemine katkıları olur.
Bütün balık türlerinde olduğu gibi sazan balıkları da cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
Olası bir beyin rahatsızlığını önleyici özelliğe sahiptir. Tabi düzenli tüketildiğinde faydalarını gösterebilir.
Sazan Balığı Nasıl Pişirilir?
Lezzetli sazan balığı hazırlamak istiyorsanız öncelikle pullarını temizleyip balığı güzelce yıkamalısınız. Hatta sazan balığı pişirme öncesinde biraz suda bekletmeniz çok iyi bir sazan balığı temizleme işlemi olacaktır. Çamur tadını almamak için sirkeli suda bekletebilirsiniz. Çok kılçıklı bir balık olduğundan sazan balığı pişirme esnasında yumuşak kalmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde kılçıkları daha rahat etinden ayrılabilir.
Buğulama yöntemine ve ızgara yöntemine de uygun bir balık türüdür. Kızartmak için suda beklettiğiniz sazan balıkları sulu kalmamalıdır. İsterseniz havlu kağıt yardımıyla suyunu alabilirsiniz. Kızartma esnasında mısır unu ile harmanlayıp balığı pişirebilirsiniz.

tarih: 2018-01-23 11:53:55

#fishing #balıkavı #oltabalık #rastgele #balıkçılık

Kaynak Link

Otomatik paylaşılmıştır. .

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

İSTANBUL BOĞAZINDA LÜFER AVI MİSAFİRLERİMİZ VAR

muş alpaslan barajı vol .2