in , ,

Büyük Sazan Balığı Yakalamanın Sırrı (Püf Noktaları ve Tüm Detaylarıyla)

Ülkemizde soğuk kış günlerinde sazan avına giden avcı sayısı oldukça azdır. Bu dönemde oltadaki vuruş sayısında azalma olmasına karşın trofe şansı diğer zamanlara göre daha yüksektir. Eğer kış şartlarına uygun bir kamp donanımına sahipseniz, tabularımızı yıkmamamız için hiçbir neden yok demektir.

SAZANIN YERİNİ TESPİT ETMEK
Kışın dikkat edilmesi gereken en önemli kural budur. Eğer yanlış bir yer tespiti yapmışsanız balık tutma şansınız yok denecek kadar azdır.
Sazan soğukkanlı bir canlı olduğu için havaların soğuması ile birlikte dolaşımını yavaşlatarak soğuk iklim şartlarına adapte olmaya başlar. Su +4 derecede en yoğun haldedir ve dibe çöker. Su yüzey ısısı +4 dereceden daha düşük ise yüzeyde yoğunlaşır. Gölün en derin yerleri sazan için en sıcak yerler haline gelir ve sazan bu bölgelere çekilir. Sıcak günlerde yemlenmek için devriye gezen sazan, artık dolaşmayı keser ve enerji ihtiyacını minimuma indirerek bulunduğu alanda guruplar halinde bekler. Günde 1-2 kez yemlenme ihtiyacı duyar ve birkaç tane yem parçası onu doyurmaya yeter. Sudaki ısı değişimi kış aylarında sazanın hareket etmesi için en önemli nedendir.

YEMLEME STRATEJİSİ
Soğuk kış günlerinde sazan beslenme miktarını azaltır. Beslenme periyotları uzar ve aldığı gıda miktarı düşer. Bu yüzden aşırı yemlemeden kaçınmak gerekir. İstisna olarak büyük gruplar halinde yemlenen balıkları tespit ederseniz yemleme miktarı arttırılabilir. Etkisi kanıtlanmış bazı yemleme taktikleri şunlardır.
A. PVA TORBALAR YERİNE PVA İP KULLANIN
PVA torbalar oldukça fazla yem aldığı için soğuk kış günlerinde gereksizdir. Balığı doyurmadan oltamıza vuruş almamız gerekir. PVA ipe veya banta dizilmiş 2-3 boili ideal tercih olacaktır.
B. KÜÇÜK YEMLER KULLANIN
Eğer yemimiz küçük olursa sazan doymadan daha çok yiyecektir. Sindirimi kolay boili tercihi soğuk kış günlerinde çok daha önemlidir. Soğuk, sazanın sindirim enzimlerinin aktivitesini düşürür. Yağlı, yüksek proteinli boililerin sindirimi güçleşecektir. Parçalanmış boililer yaydığı koku sayesinde sazanı yeme yönlendirmede yardımcı olacaktır.
C. ÇABUK PARÇALANAN PELET KULLANIMI
Sazanın kışın yeme yönlenmesindeki en önemli faktör kokudur. Suda çabuk parçalanıp lapa haline gelen peletler yemlemede pozitif sonuç verecektir.
D. METOD KARIŞIMLARINI İHMAL ETMEYİN
Metod yöntemi koku yayımı nedeni ile önemlidir. İşin püf noktası ekmek kırıntıları ile çok az miktarda attraktör kullanımıdır. Bu sayede büyük beslenme sinyali oluşturmak mümkündür. Amacımız balığı doyurmamak olduğu için gıda içeriğini az tutmak, hatta hiç eklememek en iyisidir.
E. TEKLİ OLTA YEMİ KULLANIN
Bu özellikle tüm sezon boyunca avcı baskı olan avlaklarda önem kazanır. Olta ve çevresinde fazla yem, sazanda yem ve olta iğnesi ilişkisini hatırlatır. Yemleme bölgesi çevresinde tek tük olan yemlerin güvenli olduğunu gördüğü için, tekli olta yemi balığın kuşku duymasını azaltacaktır.
F. KÜÇÜK MİKTARDA VE SIK ARALIKLI YEMLEME TAKTİĞİ
Bu durum özellikle balık yemlenmeyi sürdürüyor ise uygulanır.
G. YEM DAĞITMA YAKLAŞIMI
Bu konu tam netliğe kavuşmuş bir konu değildir. Bazı ustalar parçalanmış küçük miktardaki yemleri atış yönünde küçük miktarlarda saçmanın balığın yemi tanımasını sağladığı ve arkasından boyutların büyütülerek saçma işlemin devam ettirilmesi ile balığa aperatifler sunmanın başarıyı arttıracağını savunuyorlar.
H. KURT VE SOLUCAN KULLANIMI
Özellikle kış avlarında kurt ve solucan kullanımı büyük sazan yakalama şansını arttırır. Canlı kurt ve solucanın su altındaki hareketi balığın dikkatini çeker, tanıdığı doğal yem olduğu için şüphe duymadan yeme saldırır. Maggot Clip ile saç montaja monte edilebilir. Direk iğneye takılması balığın iğneyi yutmasına neden olur ve gırtlağına kadar inen iğne balığın yaşam şansını azaltacaktır.

Hepinize rastgele

Music in video: Huma-Huma-Clouds

Sazan Balığı Ne Zaman Nerede ve Nasıl Yakalanır?
https://www.youtube.com/watch?v=YiTIC0pH4lI

Makale:
https://www.balikavciligi.org/balik-avi.aspx?sa=88

tarih: 2019-04-24 08:40:37

#fishing #balıkavı #oltabalık #rastgele #balıkçılık

Kaynak Link

Otomatik paylaşılmıştır. .

What do you think?

Pisi ve kalkan balığı avı.

VURGAN CARP- TURNA BALIK AVI