in ,

2017 Yılı İç Sularda Turna Balığı Avlanma Yasağı Başladı

Turna balığının havyarda olması sebebiyle, 15 Aralık 2017 – 31 Mart 2018 tarihleri arasında avlanması ve balıkçı tezgahlarında satılması yasaktır.  

Yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 339 TL idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.155 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanıyor ayrıca su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından bu kurala uyulması büyük önem arz etmektedir

 

14 Mart 2017 tarihli Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yazısı:

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iç sularda av yasağının 15 Mart 2017 tarihi itibari ile başlayacağını belirtti.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı  açıklamada, ”4/1 ve 4/2 Numaralı Ticari ve Amatör Avcılığı Düzenleyen  Tebliğlere göre; İç sularımızda Sazan, Kadife, Şiraz ve Yayın balıklarının avlanmaları 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında yasaktır. Akarsularımızda olta ile Tatlısu Kefali ve Gümüş Balığı avı serbesttir. Yasağın başladığı tarihte elinde Sazan, Kadife, Şiraz ve Yayın balıkları bulunan satış ve toplu tüketim yerlerinin İl/ İlçe Müdürlüklerine başvurarak stok tespiti yaptırmaları ve 22.03.2017 tarihine kadar stoklarını tüketmeleri veya satışını durdurmaları gerekmektedir” dedi.

İl Müdürü Kabaoğlu ”15 Haziran’ a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 339 TL idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.155 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize ya da Jandarmaya bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

Türlere göre zaman yasakları

 

Türler Yasak Dönem
Sazan                   (C. Carpio)

Kadife                   (Tinca tinca)

Şiraz                       (Capoeta.sp)

Yayın                 (Silurus glanis)

Tatlısu kefali       (Leuciscus cephalus)

(Orman içi sular ve akarsular dışındaki iç sular)

Diğer türler

 

15 Mart – 15 Haziran
Doğal alabalık          (Bütün türler) 01 Ekim – 28 Şubat
Gökkuşağı alabalığı ( O. Mykiss) Yok

( Orman içi sular hariç)

Sudak                           ( S. Lucioperca) 15 Mart – 30 Nisan
Tatlısu levreği           (  P. fluviatilis ) 15 Mart – 30 Nisan
Turna                           ( Esox lucius) 15 Aralık-31 Mart
Tatlısu kefali             (Leuciscus cephalus) Yok

 

What do you think?

Comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Balık Avcıları Kulübü, İkinci kez Galata Köprüsünden Denize Kamera indirdi 2017

Galata Köprüsünden Denize Kamera indirdik /// 1